Is de vennootschapsbijdrage nu wel of niet fiscaal aftrekbaar?

Is de vennootschapsbijdrage nu wel of niet fiscaal aftrekbaar?

Vennootschappen zijn verplicht om zich aan te sluiten bij een sociaal verzekeringsfonds en moeten jaarlijks een vennootschapsbijdrage betalen. Omdat deze bijdrage van dezelfde aard is als de bijdragen die zijn verschuldigd inzake de sociale wetgeving, is ze fiscaal aftrekbaar. Even was er opschudding omdat het Grondwettelijk Hof de bijdrage als een belasting beschouwt. Nu, belastingen zijn niet per definitie uitgesloten van de fiscale aftrekbaarheid.

Bedrag vennootschapsbijdrage 2011

De bijdrage die vennootschappen moeten betalen aan het sociaalverzekeringsfonds, is sinds 2005 niet meer gewijzigd. Deze bijdrage is gebaseerd op het balanstotaal van het voorlaatste boekjaar. Dat balanstotaal is voor 2011 wel geïndexeerd:

balanstotaal uit de jaarrekeningen neergelegd in 2009 ≤  604.112,25 euro (kleine vennootschappen): vennootschapsbijdrage = 347,50 euro (algemeen tarief)

balanstotaal uit de jaarrekeningen neergelegd in 2009 > 604.112,25 euro (grotere vennootschappen): vennootschapsbijdrage = 852,50 euro (bijzonder tarief)

Vennootschappen moeten hun bijdrage in principe betalen vóór 1 juli van het bijdragejaar.

Fiscaal aftrekbaar als beroepskost

Wat de inkomstenbelastingen betreft, is de vennootschapsbijdrage van dezelfde aard als de bijdragen die verschuldigd zijn ter uitvoering van de sociale wetgeving. De vennootschapsbijdrage is en blijft aftrekbaar als beroepskost. Het Grondwettelijk Hof beschouwt deze bijdrage wel als een belasting en niet als een (aftrekbare) sociale bijdrage (arrest nr. 142/2010 van 16 december 2010). Maar, belastingen zijn niet per definitie uitgesloten van de fiscale aftrekbaarheid. De belastingen die beroepsmatig worden betaald en waarvan de aftrek als beroepskost niet wordt aanvaard, worden uitdrukkelijk opgesomd in het wetboek van inkomstenbelasting (zie art. 198 WIB92: bv. de vennootschapsbelasting). De vennootschapsbijdrage komt niet voor in deze opsomming en is (blijft) dus een aftrekbare beroepskost.

Nieuws

De belastingadministratie heeft eind februari via een circulaire haar standpunt bekendgemaakt over de fiscale gevolgen van thuiswerk. De aanleiding is de COVID-19-crisis, maar het nieuwe standpunt staat verder los van de pandemie: ze geldt voor alle situaties van thuiswerk sinds 1 maart 2021.

Na twee Europese veroordelingen heeft BelgiŽ het belastingstelsel voor buitenlandse onroerende goederen aangepast. U krijgt tot eind 2021 om via een bijzondere aangifte de waarde van het inkomen van die buitenlandse onroerende goederen te bepalen. Daarna moet u er Ė misschien Ė belastingen op betalen.

We kunnen een uitgiftepremie het best definiŽren als het verschil tussen het kapitaal vertegenwoordigd door nieuwe aandelen, en de prijs die u voor die aandelen moet betalen. Maar hoe moet dat als de vennootschap geen maatschappelijk kapitaal heeft?

Schrijf u in op onze nieuwsbrief